Wizyt:
Dzisiaj: 14Wszystkich: 57283

Yorkomania II 2014 cz. 2

Artykuły » Yorkomania II 2014 cz. 2

                                                II   YORKOMANIA Cd.

Jak już wspominałam tydzień temu ,31.08.2014r. o godzinie 12 przed nidzickim Ratuszem odbędzie się II Yorkomania. Jest ona okazją do spotkania wszystkich właścicieli Yorków , zaprezentowania swoich pupilów a także przeżycia dreszczu emocji związanego z publicznym występem naszego pieska. Jako organizatorzy tego swięta Yorkówm, życzylibyśmy sobie , ażeby Państwo w tym czasie nie zostali w domu, tylko przybyli pod Ratusz ze swoimi czworonogami. Ponieważ Yorkomania jest małą częścią wspaniałej imprezy – Targów Rzemiosła organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczna powiatu nidzickiego ,istnieje  również możliwości poznania twórczości rzemieślników i nacieszenia oczu różnorodnoscią technik rzemiosła

                            Zanim wybierzecie się Państwo ze swoimi pieskami na naszą zabawę, warto byłoby wspomnieć kilka słów o kąpieli Yorków. Yorki są psami bardzo delikatnymi i prawidłowo wykonana kąpiel wymaga znajomości kilku kluczowych momentów.

Po pierwsze:

Trzeba przedsięwziąć starania by woda nie dostała się do uszu. Zwierzęta te są bardzo podatne na występowanie stanów zapalnych w tym obszarze. Wielokrotnie już dobrze przeprowadzony zabieg strzyżenia uszu, zapobiega powstawaniu częstych ich schorzeń.

Po drugie :

Pamiętajmy woda może mieć temperaturę maksymalnie 39 stopni. Czyli zbliżoną do naturalnej ciepłoty ciała.

Po trzecie :

Psa możemy kąpać w wannie , ale nie każdy to lubi. Wielokrotnie lepiej przygotować sobie roztwór szamponu z wodą w misce i nanosić go gąbką na ciało. Jako pierwszego  z preparatów  stosujemy wodny roztwór  szamponu zawierającego proteiny a następnie po spłukaniu nanosimy  szampon z substancjami natłuszczającymi. Wszystko to  sprzyja właściwemu oczyszczeniu skóry. W celu uzyskania wygładzenia włosa a także nadaniu mu sprężystości i elastyczności powinniśmy zastosować balsam ,lekko go wcierając. Dzięki temu okrywa  nie kołtuni się i istnieje swobodna możliwość rozczesania włosa aż do końca. Pamiętajmy ,że niewłaściwie rozczesany włos stale się zaczątkiem „kołtunów” , tak niewskazanych u naszych Yorków.

Po czwarte:

Po kąpieli zawijamy psa w ręcznik ,lekko wyciskając nadmiar wody. Następnie przechodzimy do zabiegu suszenia . Warto tu może wspomnieć o jeszcze jednym momencie . Nie należy wycierać psa ręcznikiem , jak to sami robimy po myciu głowy. Może się tak zdarzyć ,że włosy wówczas  poplączą się

i wielką trudnością stanie się właściwe rozczesanie włosa.

     Do suszenia stosujemy suszarkę o niezbyt mocnym nadmuchu. A po jej włączeniu sierść przeczesujemy stale grzebykiem o szeroko rozstawionych zębach. Pamiętajmy także ,że kąpiele nie powinny być za częste . Jeśli zwierzę nie będzie miało jakis  „ekstremalnych” przygód ,z całą pewnością wystarczy kąpanie psa raz na  1-2 tygodnie.

         Gdybym była Yorkiem , to po  przeczytaniu tych informacji i porządnej kąpieli ,sama zaprowadziłabym swojego właściciela na YORKOMANIĘ. Życząc więc wszystkim chętnym wspaniałej zabawy zapraszam na niedzielę w samo południe przed nidzicki Ratusz. Dla właścicieli zwycięskich Yorków mamy przygotowane koszulki z emblematem Yorka.

 

 

                           Specjalista chorób psów i kotów lek.wet. Małgorzata Trochimiuk