Wizyt:
Dzisiaj: 20Wszystkich: 56362

Czy sterylizować / kastrować naszego pupila?

Artykuły » Czy sterylizować / kastrować naszego pupila?

Czy sterylizować / kastrować naszego pupila? – Oto jest pytanie.  

Z lekarskiego punktu widzenia odpowiedź jest jedna - kastracja i sterylizacja jest najbezpieczniejszą dla zdrowia i najskuteczniejszą formą antykoncepcji. Dotyczy to oczywiście zwierząt, co do których nie mamy planów reprodukcyjnych.

Zapobiegać niepożądanym ciążom u psów i kotów można za pomocą leków hormonalnych - tzw. antykoncepcja farmakologiczna lub przeprowadzając sterylizację lub kastrację – tzw. antykoncepcja chirurgiczna.

Stosowanie leków hormonalnych jest obwarowane licznymi uwarunkowaniami i decyzję o ich zastosowaniu u zwierząt podejmuje lekarz weterynarii. Leków tych nie możemy stosować długotrwale, by nie doprowadzić do niekorzystnych zmian w zdrowiu naszych psich i kocich ulubieńców.

Kastracja i sterylizacja chirurgiczna jest natomiast radykalnym rozwiązaniem operacyjnym, polegającym na usunięciu jajników (u młodych zwierząt przed pierwszą rują), lub jajników i macicy u starszych samic, a u samców – na usunięciu jąder.

 

Zalety sterylizacji chirurgicznej:

- trwała niepłodność (zmniejszenie populacji niechcianych psów i kotów)

- likwidacja uciążliwych dla właścicieli zwierząt objawów związanych z rują (wypływy z pochwy, ucieczki z domu, włóczęgostwo samców)

- eliminacja urazów i ran, jakich doznają przede wszystkim samce w trakcie walk o samicę. Często się zdarza, że w trackie tych zachowań dochodzi do pokąsań zwierząt a także ich właścicieli, chcących rozdzielić walczące osobniki. Nieobce też są przypadki zranień samców przez właścicieli samic, którzy chcą uchronić je przed niepożądanym kryciem czy wskutek kolizji lokomocyjnych.

- eliminacja wystąpienia ciąży urojonej i groźnej choroby – ropomacicza

- zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego i jajników u suk i kotek

- eliminacja nieprzyjemnego zapachu kociego moczu

- zmniejszenie agresji zwierząt

 

Wady tego zabiegu:

- ryzyko operacyjne, którym obarczony jest każdy zabieg

- ryzyko przyrostu masy ciała, któremu można przeciwdziałać właściwą dietą

- nietrzymanie moczu, rzadko występujące u suk ras dużych i po zbyt wcześnie dokonanej sterylizacji

- zmiany okrywy skórnej i włosowej- wyłysienia

Podsumowując powyższe, mimo wskazanych wad, których występowanie jest znikome, warto rozważyć, czy nie poddać swoich puli tym zabiegom. Uważam, że z korzyścią dla nich jak i ich właścicieli.