Wizyt:
Dzisiaj: 18Wszystkich: 56360

Sznaucer - historia rasy

Artykuły » Sznaucer - historia rasy

Sznaucer to bardzo inteligentny, czujny i bystry towarzysz człowieka a także nieprzekupny stróż.

 

Historia rasy

 

Sznaucery należą do grupy pinczerów. W XIX w. w Niemczech dokonano podziału pinczerów na szorstko i krótkowłose Pinczery szorstkowłose to po prostu sznaucery.

Słowo „die Schnauze” oznacza w jęz. niemieckim ”pysk”, i niewykluczone, że miało wpływ na nazwę rasy. Przodkowie sznaucerów pochodzili z Niemiec i Austrii - były to psy wiejskie służące do stróżowania, obrony i tępienia gryzoni. Z czasem wyodrębniono III odmiany sznaucerów:

- sznaucer olbrzym - wywodzi się z dużych psów wiejskich służących do pilnowania domu, podwórza i stad ceniony był przez pasterzy ze względu na opanowany i spokojny charakter, a w razie potrzeby stawał się ostrym strażnikiem.

-sznaucer średni - pochodzi od średniej wielkości psów, które pomagały woźnicom i stajennym, towarzyszyły dyliżansom, mobilizowały konie i ostrzegały przed niebezpieczeństwem. W czasie postoju pilnowały ładunku i koni a także tępiły gryzonie w domach i stajniach. Były wytrzymałe i łatwo przystosowywały się do zmiennych warunków życia i aury.

- sznaucer miniaturowy - wyhodowany z małych psów, które pilnowały gospodarstw wiejskich, a cenione były za odwagę i czujność.

 

Co różni sznaucera olbrzyma, średniego i miniaturkę?

- wysokość - olbrzymy osiągają wielkość 60-70 cm, średnie 45-50 cm , miniatury 30-35 cm

- szata - olbrzymy są przeważnie czarne, rzadko szare, średnie mają umaszczenie czarne lub „pieprz z solą” czyli barwa srebrzystoszara, ale z czarną maską czyli mordą, natomiast miniatury oprócz w/w barw mogą występować w szacie czarno-srebrzystej i rzadko białej.

- temperament - olbrzymy są najspokojniejsze, miniatury najruchliwsze a średnie mają największy temperament i są najweselsze.

- użytkowość:

  • Olbrzymy są silnymi i odważnymi a jednocześnie czujnymi i przezornymi psami obronnymi, sprawdzają się jako psy służbowe ale ich szkolenie jest trudniejsze niż innych ras. Związane jest to z tym, ze olbrzym doskonale potrafi rozpoznać realne zagrożenie i wtedy gotów jest życiem ryzykować w obronie opiekuna. Kiedy nie widzi takiego zagrożenia np. podczas szkolenia nie bardzo ma ochotę tracić energię bez potrzeby. Olbrzym jest też bardzo lojalny wobec rodziny, w której przebywa. Kocha i chce być kochany przez wszystkich domowników bez wyjątku, bo inaczej źle się czuje. Ma duże poczucie własnej godności i nie lubi, by kpić sobie z niego. Wówczas reaguje smutkiem albo się obraża. Spośród członków rodziny wybiera osobę silniejszą psychicznie niż on sam i wtedy bezgranicznie się jej podporządkowuje.
  • Sznaucery średnie to wspaniali towarzysze człowieka i nieprzekupni strażnicy a poza tym super tropiciele bo dysponują najlepszym węchem wśród wszystkich sznaucerów. Są bardzo inteligentne, szybko się uczą.
  • Sznaucery miniaturowe są niezwykle czujne, mogą zastąpić dzwonek u drzwi. Są bardzo spostrzegawcze i świetnie orientują się w nieznanym terenie. Bardzo kochają swego właściciela i oczekują tego samego od niego. Są wspaniałymi psami rodzinnymi.

 

Co łączy wszystkie III odmiany sznaucerów?

- przywiązanie do rodziny, w której przebywają

- mają głęboko zakorzenioną potrzebę pilnowania domu i jego mieszkańców

- interesują się otoczeniem i wszystko muszą obwąchać i sprawdzić

- są inteligentne, czujne i nieprzekupne

- nieufne wobec obcych

- wymagają konsekwencji i zdecydowania w wychowaniu, ludziom „ o miękkim sercu” mogą sprawiać kłopot.

 

Warto wiedzieć:

- cechą charakterystyczną sznaucerów jest pysk ozdobiony krzaczastymi brwiami, brodą i zalotnym wąsem

- przodkiem sznaucera miniaturowego był tzw. małpi pinczer

- sierść sznaucerów składa się z twardego, szorstkiego włosa okrywowego i gęstego podszerstka dlatego wymaga systematycznej pielęgnacji

- sznaucery olbrzymy mają predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych

- sznaucery to psy o o sinym charakterze, dużej niezależności i sporym poczuciu sprawiedliwości – dlatego wymagają konsekwencji i zdecydowania w wychowaniu

- wszystkie sznaucery są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu - nie lubią się nudzić.

 

Specjalista chorób psów i kotów lek.wet Małgorzata Trochimiuk