Wizyt:
Dzisiaj: 13Wszystkich: 57282

Yorkomania II 2014

Artykuły » Yorkomania II 2014

Właśnie przejrzałam długoterminową prognozę pogody dla Nidzicy na 15 dni i już wiem ,że 31 sierpnia 2014 r. w naszym mieście będzie piękna pogoda. W związku z tym chciałabym w imieniu własnym jak i Lokalnej Organizacji Turystycznej zaprosić wszystkich właścicieli Yorków na II Yorkomanię . Odbędzie się ona 31 sierpnia 2014r o godzinie 12.00 przed nidzickim ratuszem i będzie jedną z atrakcji corocznych Targów Rzemiosła.

            W zeszłym roku zabawę popsuła fatalna pogoda ,a i tak przybyło 10 odważnych właścicieli wraz ze swoimi wspaniałymi pieskami. Żal było patrzeć jak ci bohaterzy mokli w  deszczu , ale jak przystało na tych czworonożnych  twardzieli dzielnie prezentowali się  przed naszym Ratuszem.

Zapraszając do naszej wspólnej zabawy, należy pamiętać o kilku sprawach:

  1. Prosimy zapisywać się na listę uczestników  u  Organizatorów  od 11.30
  2. Prosimy zabrać ze sobą aktualne zaświadczenie szczepienia psa p/ wściekliźnie
  3. W miarę możliwości trzymać swojego pupila na smyczy lub rękach
  4. Pamiętajcie Państwo ,by przygotować krótką wypowiedź o zaletach swojego  Yorka

Jak przygotować Yorka do prezentacji? Myślę ,że każdy właściciel będzie wiedział najlepiej.

Niemniej przypomnę może kilka momentów , które trzeba wziąć pod uwagę:

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o stan sierści. Możemy dokonać tego poprzez dokładne wyczesywanie przy użyciu grzebyka o stosunkowo dużym rozstawie zębów. W przypadku istnienia drobnych kołtuników wskazane jest stosowanie metalowej szczotki z podłożem gumowym.  W tym przypadku zwierzę może się trochę niecierpliwić ,gdyż niektóre ruchy powodować mogą ból. Poważniejsze kołtuny można też wyciąć. Tzw.  kołtuny wpływają negatywnie na wygląd Yorka. Mogą powodować także   ból ,szczególnie jeśli powstaną w okolicach z dużą ruchomością np. pachwiny.

Większość Yorków  ma krótką sierść . Jednak przy prowadzeniu sierści na tzw.  długi włos ,rzeczą bardzo ważną jest utrzymywanie bocznej listwy spadających włosów na jednej wysokości .Uzyskać to można  wyrównując włos nożyczkami ,bądź poddając psa zabiegowi strzyżenia.

Pamiętajmy, że  jakość okrywy włosowej staje się jedną z najważniejszych cech podlegających ocenie.

Drugą ,bardzo ważną rzeczą w utrzymywaniu sierści Yorka jest wiązanie „kitki”. Wielokrotnie cały urok tych figlarnych piesków polega na cudownie ułożonej „kitce” i obecności ozdobnych gumek lub innych akcesoriów. Należy też pamiętać ,że nie fachowo uformowana „kitka” może powodować stany zapalne oczu np.  poprzez m.in. drażnienie gałki ocznej. W tym przypadku wskazane byłoby skrócenie włosów a podrażnione oko przemywamy roztworem kwasu bornego lub zwykłej herbaty( oczywiście nie słodzonej).

Za tydzień przypomnę o podstawowych zasadach kąpieli Yorków i dalszych zabiegach pielęgnacyjnych.